Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Problémás bőr

blogavatar

A különböző bőrproblémák gyógyítása és ápolása különös szakértelmet, és odafigyelést követel. Szakértő tanácsok, a bőrgyógyász és a kozmetikus mester tollából. Akne / pattanások, rosacea kezelése, pattanások hormonális háttere, dermatitis, ekcéma kezelése, allergiás bőrtünetek, bőrtisztítás, szemölcsök, bőratka szűrés (demodex). Kozmetikai kezelés, arctisztítás, otthoni bőrápolási tanácsok szakértőktől.

Címkefelhő

kozmetika (24),Peterman Krisztina (21),kozmetikus (19),dermatica (17),bőrápolás (11),gyógykozmetika (10),pikkelysömör (10),bőrgyógyász (9),akne (9),pattanás (9),rosacea (8),bőratka (8),Dr. Vincze Ildikó (7),ekcéma (6),pattanások (6),psoriasis kezelése (6),bőr (5),bőrgyógyászat és kozmetika (5),bőrproblémák (5),mélyhámlasztás (5),pikkelysömör kezelése (4),bőrgyógyászat (4),demodex (4),dr. Vincze Ildikó (4),bőrbetegség (4),arctisztítás (3),bőrfiatalítás (3),kozmetikumok (3),pszoriázis (3),mitesszer (3),gyógynövényes hámlasztás (3),bőrszárazság (3),szemölcs (2),gyógykozmetikus (2),bőrrák (2),érzékeny bőr (2),hidratalas (2),seborrheas bőr (2),melanoma (2),ráncos bőr (2),bőratka szűrés (2),plazma fényterápia (2),szépség-terapeuta (2),száraz bőr (2),allergia (2),rancok (2),arcapolas (2),pattanas (2),gyulladás (2),tél (1),hideg (1),éjszakai bőrviszketés (1),korpa (1),viszkető bőr (1),seprűvéna (1),haj (1),kézápolás (1),kozmetológia (1),kitágult erek (1),hidratálás (1),kosz (1),hajmosás (1),mosószer (1),bőrnövedékek (1),bőrkinövés (1),eltávolítás (1),paraffin (1),mosópor (1),smink (1),kiütés (1),bőrvörösség (1),iontoforézis (1),ultrahang (1),allergiás tünetek (1),humán papilloma vírus (1),szövettan (1),fejbőr (1),heg (1),stria (1),psoriasis (1),krémek (1),szteroid (1),pigmentáció (1),szőrösödés (1),tág pórus (1),aknés heg (1),bőrflóra helyreállítás (1),terhességi csík (1),bőrfelszín (1),fül (1),kúszóhályog (1),plasztikai sebész (1),faggyú (1),anyajegy (1),baktérium (1),zsíros bőr (1),kombinált bőr (1),dr. Gyarmati Csaba (1),allergénmentes (1),bőrflóra (1),szemhéjszéli gyulladás (1),vio (1),herpesz (1),kozmetikai kezelés (1),száj körüli pattanás (1),allergén (1),gyógynövények (1),bőrhibák (1),fitoterápia (1),stressz (1),melanóma (1),szolarium (1),stressz es relaxacio (1),fényvédő krém (1),egészség (1),kozmetikum (1),barnulas (1),napozás (1),allergologus (1),táplákozás (1),naptej (1),antibakterialis hatas (1),triclosan tartósító- és fertőtlenítőszer (1),szolárium (1),túlsúly (1),melanóma szűrés (1),egészséges bőr (1),higiénia (1),allergia gyermekkorban (1),karikas szem (1),orvosi kozmetika (1),majfolt (1),pigment (1),green peel (1),adalék (1),szőlőmagolaj (1),hajhullás (1),hajhullás okai (1),ekcéma csecsemőkorban (1),atópiás ekcéma (1),szeplők (1),Mitesszerek eltávolítása (1),hajvesztés (1),Periorális dermatitisz (1),akne kezelése (1),ekcémás bőr (1),gyógykozmatikus (1),dermatitis (1),szájkörüli pattanások (1),májfoltok (1),napeges (1),arcápolás (1),pattanásos bőr (1),Hyaluronsav (1),faggyúmirigyek (1),testápolás (1),szépségterapeuta (1),akne lámpa (1),fényterápia (1),fototerápia (1),demeodex (1),allergén vizsgálat (1),anyajegyszűrés (1),bőrgyógyász-kozmetológus (1),sminkelés (1)

Hogyan zajlik az anyajegyek eltávolítása?

Az ősz és a tél ideális időszak arra, hogy az évente javasolt anyajegy szűrést elvégeztessük. Ha a bőrgyógyász a vizsgálat során gyanús anyajegyet talál, akkor javasolni fogja az eltávolítását. A beavatkozás menetéről dr. Gyarmati Csaba plasztikai sebész, a Dermatica orvosa ismertette.

anyajegy plasztikai sebész szövettanFontos, hogy gyorsan cselekedjünk

A daganatos betegségek mindegyikére igaz, hogy idejében felismerve javulnak a gyógyulás esélyei, így van ez a melanoma esetében is. Ezért nagyon fontos az otthoni önellenőrzés és az évente elvégzett anyajegy vizsgálat. A melanoma az esetek 30 százalékában az anyajegyekben, a fekete-barna festékanyagot termelő sejtekben alakul ki. Gyanúra ad okot, ha az anyajegy színe, formája, felülete vagy nagysága megváltozik, kifekélyesedik, vérezni kezd. Ha valakinél a rosszindulatú elváltozás megjelenik, fontos az anyajegy azonnali eltávolítása, kimetszése a bőrből, mielőtt az agresszíven terjedő, gyorsan áttéteket képző ráktípus továbbterjed a nyirokcsomókra.

Minden esetben szükség van szövetvizsgálatra

A bőrnövedékek eltávolítására több módszer is létezik: fagyasztás, lézer, kiégetés és sebészi eltávolítás. Anyajegyek eltávolítására ez utóbbi az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. A többi eljárásal nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végző orvos a bőrben, és így eltávolításra kerül-e biztosan az egész anyajegy. A sebészi kimetszéssel, ezzel szemben pontosan követni tudjuk az anyajegy vonalát, így a feltétlenül szükségesnél sem kevesebb, sem nagyobb terület nem kerül eltávolítása – magyarázza dr. Gyarmati Csaba. Egy másik fontos érv az anyajegy kimetszése mellett, hogy a beavatkozás után az eltávolított bőrszövetet minden esetben szövettani vizsgálatra kell küldeni. Ez azért lényeges, mert csak így állapítható meg ténylegesen a melanoma diagnózisa. Az első három eltávolítási mód esetében az érintett szövet megsemmisül, így ha a kezelés előtt nem történik mintavétel az anyajegyből, akkor nem lehet a szövetvizsgálatot elvégezni. Különösen az arcon, dekoltázs területén lévő anyajegyek esetében fontos szempont még az esztétika, a műtéti heg a kimetszés során lesz a legkisebb, ám hozzá kell tenni, hogy a kozmetikai eredmény függ az orvos gyakorlatától, figyelmességétől, a varrási technika megválasztásától és attól is, hogy a páciens mennyire vigyáz a műtéti területre.

Mi történik a beavatkozás során?

Az anyajegy kimetszése helyi érzéstelenítésben történik, a beavatkozás nagyjából fél órát vesz igénybe. Az érzéstelenítést követően az anyajegyet szikével kimetszik a bőrből, a sebet összevarrják. Ezután vékony plasztikai csíkok kerülnek a sebre, hogy még szebb legyen a sebgyógyulás. Erre jön rá végül az a steril kötés, amit nem érhet víz és szennyeződés, így a páciensnek óvatosan szabad csak tisztálkodnia, és az esetleges megizzadás miatt a sportolás ezalatt az idő alatt kerülendő. A varratszedés testtájtól függően egy-három hét múlva történik. A szövettani lelet a beavatkozást követő egy hét múlva készül el. Ennek eredménye alapján megbeszélik a további tennivalókat a kezelőorvossal.

 

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább

A bőrön élő baktérium is okozhat pattanást

A bőrön több hasznos baktérium él, ezek az egészséges bőrflóra részei. Ha azonban a bőr normál mikroflórája valamilyen okból megváltozik, akkor az egyensúly könnyen felborulhat, bizonyos baktériumok túlsúlyba kerülnek, ami pattanások kialakulásához vezethet. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa elmondta, hogyan tudjuk ezt a folyamatot megelőzni, illetve a már kialakult helyzetet kezelni.

pattanás baktérium kozmetikus Peterman KrisztinaHa az egyensúly felborul

A bőrön több hasznos baktérium is él, ezek összetétele eltérő lehet testrészenként, illetve attól függően, hogy mennyire zsíros vagy száraz az adott bőrterület. A baktériumok megtelepedése a bőrön akkor kezdődik el, amikor a magzat szülés során a szülőcsatornán keresztül halad. A szülés után több tényező is hat a mikroflóra összetételére, a veleszületett genetikai adottságok mellett többek közt a bőr pH értéke, a nedvesség és a hőmérséklet is. A bőr mikroflóráját ezen kívül az életkor és a környezeti hatások is befolyásolják. Ezek az egymás mellett élő jótékony baktériumok fontos funkciót töltenek be, segítik a bőr normális működését. Ha azonban az egyensúly felborul és valamelyik baktérium túlsúlyba kerül a többihez képest, az kellemetlen tüneteket is okozhat.

Mindennek a túl sok faggyú az oka?

Típustól függően a duzzadt, vörös pattanások lehetnek csomók, ciszták, fájdalmasak, gennyesek. Kialakulásuk általában hormonális változásokhoz köthető, ezért jelennek meg először a pubertáskorban, illetve a későbbiekben is a menzesz időpontja körül. A faggyúmirigyek ezekben az időszakokban intenzívebben dolgoznak, több faggyút termelnek, mely aztán a bőr felszínére kerül. Sok esetben már ez is képes elzárni a pórusokat, ám ha a faggyú elhalt hámsejtekkel is keveredik, akkor még nagyobb eséllyel okoz pattanásokat. Az elhalt hámsejtektől és faggyútól elzárt pórusok ugyanis ideális feltételeket biztosítanak az arcon lévő Propionibacterium acnes nevű baktérium elszaporodásához.

Pattanást okozó baktérium

A faggyúval táplálkozó P.acnes egy ártalmatlan baktérium, azonban az említett megfelelő körülmények mellett könnyen elszaporodik és a bőrön gyulladást, pattanásokat okoz. Egy vizsgálat során például a Washington University School of Medicine kutatói, a pattanásokkal küzdő személyek csoportjánál 20%-ban mutattak ki két P. acnes törzset, a bőrproblémákkal nem küzdő személyeknél pedig egyik törzset sem azonosították.

Egyensúlyba hozni a bőrt

Peterman Krisztina elmondta, hogy a rövid idő alatt látványos javulást ígérő csodaszereket érdemes inkább elkerülni, mert ezek sajnos csak még nagyobb károkat okoznak. Az ilyen típusú készítmények hatása általában valóban gyorsan megmutatkozik, többnyire azért, mert drasztikus megoldással, erős szárító hatóanyagokkal mérséklik a gyulladást és a bőr zsírosságát. Krisztina szerint azonban a pattanásos bőr kezelésénél a legfontosabb, hogy normalizáljuk a faggyúműködést, de ezt ne agresszív szárító hatású készítményekkel tegyük, hiszen így megint nem tudjuk azt az egyensúlyt elérni, amivel a normál bőrflórát visszanyerjük. Egy ilyen típusú kezelés ideje átlagosan három hónap. Ez idő alatt – és persze a későbbiekben is - nagyon fontos a pórusok tisztán tartása, az ehhez szükséges kozmetikumokat nemcsak a kozmetikai kezeléseknél, hanem az otthoni bőrápolási rutinban is alkalmazni kell. A gyulladás csökkentés mellett a bőr hidratálására is figyelmet kell fordítani, a bőrtípusnak megfelelő készítményekkel.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább

Segítség a bőrtípus megállapításához

Bőrünk számos változáson megy keresztül az évek folyamán. A kezdetben többnyire normál bőrtípus a serdülő évek hormonális hatásai miatt gyakran zsírosabbá válik, idősebb korban pedig sokan küzdenek az egyre szárazabb bőr okozta kellemetlenségekkel. Az optimális bőrápoláshoz fontos, hogy ismerjük saját bőrtípusunkat és ha szükséges, az épp aktuális állapotnak megfelelően változtassuk a használt kozmetikumokat.

Alapvetően öt féle bőrtípust különböztetünk meg, de sokaknál ezek variációi is megfigyelhetőek az arc különböző részein – magyarázza Peterman Krisztina, a Dermatica gyógykozmetikusa. Az életkor mellett a bőr az évszakokkal is változik, télen szárazabb, nyáron zsírosabb lehet. Emellett bizonyos betegségek is befolyásolhatják a bőr állapotát, ezért minden olyan változást érdemes komolyan venni, ami korábban nem volt jellemző. Bőrszárazságot okozhat például pajzsmirigy betegség, a zsíros bőr hátterében pedig hormonális problémák is meghúzódhatnak.

Az egyes bőrtípusok meghatározásánál olyan tényezőket is figyelembe kell venni, mint a bőr rugalmassága. A rugalmatlan bőr vízhiányos, ezt általában az érintettek is tapasztalják. Talán nem annyira húzódik, esetleg viszket, mint a száraz bőr, de a komfortérzete nem megfelelő. A bőr olaj, vagy lipidtartalma is fontos szempont, mert ez adja a bőr lágyságát. Emellett az érzékenység mértéke is lényeges tényező: hajlamos-e kipirulásra, allergiára, amelyet gyakran az éppen használt kozmetikumok váltanak ki.

Az 5 bőrtípus

Normál bőr
A normál bőr nem túl száraz és nem is túl zsíros, kevés tökéletlenséget látunk az arcon. Nem jellemző rá az érzékenység, a pórusok alig láthatóak, az arcbőr sugárzó.
Kombinált bőr
Az arc egyes részein száraz, vagy normál bőrtípus, a T-zónában – az orr, homlok, állak vonalában – zsíros a bőr. Tág pórusok, mitesszerek és fénylő bőr jellemzi.
Száraz bőr
A pórusok szinte láthatatlanok, a bőr durva, érdes tapintású. Gyakran vörös foltok jelennek meg, ahol a szárazság még intenzívebb. A bőr kevésbé rugalmas, korai ráncosodásra hajlamos. A bőrszárazság más testrészeken is megjelenhet, különösen télen gyakori a kézfej, a lábak és a kar intenzív száradása.
Zsíros bőr
Tág pórusok, az arcbőr megvastagodott, gyakran fénylő. Mitesszerek, pattanások és egyéb bőrhibák kialakulására hajlamos.
Érzékeny bőr
A legtöbb esetben különböző bőrápoló készítmények használata váltja ki a tüneteket, ezért fontos megtalálni, hogy melyik termék, vagy összetevő okozza a panaszokat és azt a továbbiakban elkerülni. Ellenkező esetben szűnni nem akaró bőrpír, égő érzés, viszketés, fokozódó bőrszárazság jelentkezik.

A bőrtípust örökölhetjük, de a bőrápolást tanuljuk

Ha meghatároztuk, hogy milyen típusú a bőrünk, akkor tudjuk összeállítani a személyre szabott bőrápolási rutint, amelynek segítségével a maximumot hozhatjuk ki a bőrünkből. A bőrtípust sok esetben genetikai tényezők határozzák meg, az ellen nem tehetünk, ha a felmenőinktől túl száraz, érzékeny, vagy zsíros bőrt örökültünk.

Amit azonban megtehetünk, hogy odafigyeléssel a legjobbat hozzuk ki az adott helyzetből – javasolja Peterman Krisztina. Egyáltalán nem törvényszerű, hogy a zsíros bőr ápolatlan hatást keltsen a fénylő csillogásával, de a száraz bőrűeknél is sokat tehetünk a ráncok idő előtti megelőzéséért kozmetikai kezelésekkel és a megfelelő készítmények napi használatával.

 

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább

Nem kell, hogy a bőrtisztítás fájdalommal járjon!

A problémás bőr kezelésében elengedhetetlen a rendszeres időközönként, szakember által végzett bőrtisztítás. A nyomkodással járó fájdalmak miatt sokan mégis inkább nem, vagy a szükségesnél ritkábban végeztetik el a kezelést, esetleg otthoni ápolással igyekeznek megszabadulni a zavaró bőrhibáktól. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa szerint sokan ok nélkül tartanak a kezelésektől, létezik ugyanis olyan fájdalomcsillapító pakolás, amellyel az arctisztítással járó kellemetlen érzés a minimálisra csökkenthető.

Bőrtípustól és életkortól független probléma

A mitesszerek nem csak a tinédzserek életét nehezítik meg, későbbi életkorban, felnőtteknél, idősebbeknél is gyakran okoz problémát a makacs bőrhibák kezelése – mondja Peterman Krisztina. Megjelenésük általában hormonális változásokhoz köthető, ezért jelentkezik először a nemi érés idején, serdülőknél, de nőknél a terhesség alatt, a menstruáció és később a menopauza idején is gyakori a bőrhibák előfordulása, vagy meglévő tünetek rosszabbodása. Tévhit, hogy mitesszerek csak a zsírosabb bőrtípusúaknál jelennek meg, kialakulásukra hajlamosít a tág pórusú bőr, vagy ha az arc nincs megfelelően tisztítva.

mitesszer pattanás arctisztítás kozmetikus Peterman KrisztinaNem mindegy, hogyan szabadul meg tőlük

A mitesszerek szakszerűtlen nyomkodásával könnyen felsérthetjük az érzékeny bőrt, emellett a gyakori ingerléssel könnyen a faggyútermelődés fokozódását idézhetjük elő, ami miatt idővel még több mitesszer jelenik meg az arcon. A mitesszerek kialakulásának oka ugyanis, hogy a faggyú nem tud szabadon távozni a pórusokon keresztül, hanem megreked, megül a pórusokban és elhalt hámsejtekkel keveredik. A levegő hatására oxidálódni kezd, besötétedik. Minél több faggyú termelődik tehát, annál valószínűbb, hogy mitesszerek jelennek meg a bőrön. Fokozott faggyútermelést okozhatnak rosszul megválasztott kozmetikumok bizonyos hatóanyagai épp úgy, mint a házi kozmetikai kezelésekben alkalmazott radírozás is. A túl gyakori, vagy erős bőrradír ugyanis irritálja a bőrt, ami védekezésképpen fokozott faggyútermelésbe kezd, hogy a bőr egyensúlyát helyreállítsa, így végül megint ott vagyunk, ahol a part szakad. A mitesszerek ellen vívott harcunk kezd teljesen kilátástalanná válni. Különösen, ha arra gondolunk, hogy nem csak az arcon, de egyedül nem elérhető testrészeinken, például a háton, vagy a fülben is megjelenhetnek.

Amit csak a szakember érhet el: a fülben lévő mitesszerek

Az arcon, egyéb testrészeken megjelenő mitesszerek jól láthatóak, de a fülben lévő mitesszerekről alig veszünk tudomást, vagy pedig nem megfelelően próbáljuk eltávolítani. Sajnos ez a terület a kozmetikában végzett kezelések során is gyakran kimarad, nem része az arc tisztításának, holott esztétikailag és egészségügyileg is fontos a fülkagylóban jelentkező bőrhibákat is kezelni – hívja fel a figyelmet Peterman Krisztina. Az ezen a területen keletkező mitesszerek eltávolítása azonban meglehetősen bonyolult, hiszen a fülben lévő kanyarulatokhoz nehéz hozzáférni. A nem hozzáértő beavatkozásoktól gyulladt, vagy az elhanyagolt mitesszeres fül komoly gennyes gócot eredményezhet, ami akár sebészeti kezelést is igényelhet. A problémás bőr kezelésében jártas szakember által, minimális fájdalommal megszüntethető probléma így akár könnyen orvosi esetté is válhat.

A szépségért nem feltétlenül kell megszenvedni

Akár az arcon, fülben vagy egyéb testrészen lévő mitesszer eltávolításáról legyen szó, nagyon fontos, hogy a művelet a bőr megfelelő előkészítése után, speciális, erre a célra szolgáló, megfelelően fertőtlenített eszközök segítségével történjen. Külön, vagy arckezeléssel egyben, a bőrt felpuhítva, a megfelelő utógondozással az apró, de kellemetlen szövődményeket is okozó bőrprobléma kezelhető. Ha valakit a művelettel járó fájdalom tart vissza attól, hogy szakemberhez forduljon, akkor érdemes helyi fájdalomcsillapítást kérnie a bőrtiszítás előtt- tanácsolja Krisztina. Nem kell semmitől tartania, ebben az esetben ez egy nagyon kellemes, enyhe hűsítő érzést okozó fájdalomcsillapító arcpakolást jelent, amit kezelés előtt gyengéd mozdulatokkal viszünk fel a bőrre. Ez természetesen alkalmazható más testrészeken, így a hát, mellkas, vagy a fül tisztítása előtt is. Rövid várakozási idő után a pakolást eltávolítjuk majd így kezdjük meg a bőr tisztítást. A visszajelzések alapján így nem csak a nyomkodások miatti fájdalmat tudjuk csökkenteni, de a kezelések utáni bőrpír is enyhébb, a bőr gyorsabban regenerálódik.

 

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább

A száj körüli pattanások gyakori okai 

A felnőttkori pattanások nem csak zavaróak, de sokszor az egészségünkkel kapcsolatos gondokra is figyelmeztetnek. A száj körül megjelenő pattanások például hormonális, vagy gyomor-és bélrendszeri problémákat is jelezhetnek, de kiválthatja például a fogkrém, vagy bizonyos ételek is.

akne pattanás száj körüli pattanás Peterman Krisztina kozmetikusA bőrön megjelenő elváltozások valóban utalhatnak gyomor- és bélrendszeri panaszokra, jelezhetnek fogászati, vagy nőgyógyászati gyulladást, hormonális panaszokat is – magyarázza Peterman Krisztina, a Dermatica gyógykozmetikusa. Bőrünk folyamatosan reagál a bennünket érő hatásokra. Nőknél a menstruációs ciklushoz kapcsolódóan, de stresszhelyzetben, bizonyos ételek, kozmetikumok miatt is megjelenhetnek pattanások, érdemes ezeket a tényezőket is figyelembe venni, ha a kiváltó okokat kutatjuk.

Kozmetikumok

Ha a száj körüli pattanások megjelenése valamilyen új kozmetikum használatához köthető, akkor jó esélyünk van rá, hogy a készítmények lecserélésével, viszonylag könnyen megszabaduljunk a zavaró bőrhibáktól. Problémát okozhat egy új ajakápoló, fogkrém, vagy make-up.

Hormonok

A száj körül megjelenő pattanások fellángolhatnak hormonális változások következtében is. A serdülőkor után nőknél ezért általában a terhesség és a menopauza időszakában fordulnak elő gyakrabban.

Betegségek

Az arcdiagnosztika szerint a szervezet belső szervei az arcon épp úgy tükröződnek, mint a kezeken, vagy a talpakon. Eszerint a száj körüli terület főként a petefészek és a belek állapotáról adhat képet. A száj két sarka körüli terület elsősorban a hormonális rendszerrel kapcsolatos problémákat jelezhet, míg az áll területe a gyomor- és bélrendszer állapotáról ad képet. A túlzott stressz pedig mindhárom területen szerepet játszhat a bőrhibák megjelenésében.

Felesleges nyomkodás

A pattanásokat tényleg ne nyomkodjuk, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. Saját magunknak okozunk további kellemetlenségeket, ha a száj körül megjelenő egy-két pattanástól így akarunk gyorsan megszabadulni. Ehelyett épp az ellenkezőjére fog bekövetkezni: a pattanások száma a területen növekedni fog.

Elhanyagolt arcápolás

A sminkszerek, kozmetikumok használata is kiválthat pattanásokat, ám sokszor nem ez a valódi probléma, hanem az esti arctisztítás kihagyása. Hiába használjuk nappal a legjobb minőségű kozmetikumokat, ha azokat éjszakára nem távolítjuk el alaposan. Az éjszakára fenn maradt nappali smink maradványok, szennyeződések miatt is kialakulhatnak pattanások.

Rossz szokások és ételek

Próbáljunk meg leszokni arról, hogy napközben babráljuk a száj környékét a kezünkkel, mert ezzel még inkább segítjük a pattanások egyre nagyobb területen való megjelenését. Az érzékeny, pattanásos száj körüli bőr számára kevés lehet, ha csak szalvétával letöröljük fűszeres, csípős ételek, savas gyümölcsök fogyasztása után. Hogy az irritációt csökkentsük, mossuk is le gyengéden.

Megelőzhető? Kezelhető?

Panaszok esetén érdemes lecserélni a fogkrémet, ajakápolót, rúzst hipoallergén termékekre. Ügyeljünk a gondos arcápolásra, reggel és este végezzük a bőrápolási rutin lépéseit, akkor is, ha későn értünk haza, ha sietünk, vagy fáradtak vagyunk. Az arcápolás során használt készítményekkel kapcsolatban érdemes szakember segítségét kérni.

Sokan esnek abba a hibába, hogy a zavaró bőrhibákat gyorsan eltüntessék, erős szárító hatású kozmetikumokat kezdenek el használni. Tilos a bőrt szárítani, inkább táplálni kell, de ehhez ismerni kell az előzményeket – figyelmeztet Peterman Krisztina. „Jó eredményeket érhetünk el a cink-oxid, az ezüst, a szalicilsav, a teafaolaj hatóanyagú készítmények használatával, de nincs egy bizonyos, mindenki számára bevethető csodaszer. Pattanások ugyanis olyan sokféle okból alakulhatnak ki, hogy érdemes a pontos ok meghatározása szerint kezelni őket.”

 

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább