Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Problémás bőr

blogavatar

A különböző bőrproblémák gyógyítása és ápolása különös szakértelmet, és odafigyelést követel. Szakértő tanácsok, a bőrgyógyász és a kozmetikus mester tollából. Akne / pattanások, rosacea kezelése, pattanások hormonális háttere, dermatitis, ekcéma kezelése, allergiás bőrtünetek, bőrtisztítás, szemölcsök, bőratka szűrés (demodex). Kozmetikai kezelés, arctisztítás, otthoni bőrápolási tanácsok szakértőktől.

Címkefelhő

kozmetika (24),Peterman Krisztina (21),kozmetikus (19),dermatica (17),bőrápolás (11),gyógykozmetika (10),pikkelysömör (10),bőrgyógyász (9),akne (9),pattanás (9),rosacea (8),bőratka (8),Dr. Vincze Ildikó (7),ekcéma (6),pattanások (6),psoriasis kezelése (6),bőr (5),bőrgyógyászat és kozmetika (5),bőrproblémák (5),mélyhámlasztás (5),pikkelysömör kezelése (4),bőrgyógyászat (4),demodex (4),dr. Vincze Ildikó (4),bőrbetegség (4),arctisztítás (3),bőrfiatalítás (3),kozmetikumok (3),pszoriázis (3),mitesszer (3),gyógynövényes hámlasztás (3),bőrszárazság (3),szemölcs (2),gyógykozmetikus (2),bőrrák (2),érzékeny bőr (2),hidratalas (2),seborrheas bőr (2),melanoma (2),ráncos bőr (2),bőratka szűrés (2),plazma fényterápia (2),szépség-terapeuta (2),száraz bőr (2),allergia (2),rancok (2),arcapolas (2),pattanas (2),gyulladás (2),tél (1),hideg (1),éjszakai bőrviszketés (1),korpa (1),viszkető bőr (1),seprűvéna (1),haj (1),kézápolás (1),kozmetológia (1),kitágult erek (1),hidratálás (1),kosz (1),hajmosás (1),mosószer (1),bőrnövedékek (1),bőrkinövés (1),eltávolítás (1),paraffin (1),mosópor (1),smink (1),kiütés (1),bőrvörösség (1),iontoforézis (1),ultrahang (1),allergiás tünetek (1),humán papilloma vírus (1),szövettan (1),fejbőr (1),heg (1),stria (1),psoriasis (1),krémek (1),szteroid (1),pigmentáció (1),szőrösödés (1),tág pórus (1),aknés heg (1),bőrflóra helyreállítás (1),terhességi csík (1),bőrfelszín (1),fül (1),kúszóhályog (1),plasztikai sebész (1),faggyú (1),anyajegy (1),baktérium (1),zsíros bőr (1),kombinált bőr (1),dr. Gyarmati Csaba (1),allergénmentes (1),bőrflóra (1),szemhéjszéli gyulladás (1),vio (1),herpesz (1),kozmetikai kezelés (1),száj körüli pattanás (1),allergén (1),gyógynövények (1),bőrhibák (1),fitoterápia (1),stressz (1),melanóma (1),szolarium (1),stressz es relaxacio (1),fényvédő krém (1),egészség (1),kozmetikum (1),barnulas (1),napozás (1),allergologus (1),táplákozás (1),naptej (1),antibakterialis hatas (1),triclosan tartósító- és fertőtlenítőszer (1),szolárium (1),túlsúly (1),melanóma szűrés (1),egészséges bőr (1),higiénia (1),allergia gyermekkorban (1),karikas szem (1),orvosi kozmetika (1),majfolt (1),pigment (1),green peel (1),adalék (1),szőlőmagolaj (1),hajhullás (1),hajhullás okai (1),ekcéma csecsemőkorban (1),atópiás ekcéma (1),szeplők (1),Mitesszerek eltávolítása (1),hajvesztés (1),Periorális dermatitisz (1),akne kezelése (1),ekcémás bőr (1),gyógykozmatikus (1),dermatitis (1),szájkörüli pattanások (1),májfoltok (1),napeges (1),arcápolás (1),pattanásos bőr (1),Hyaluronsav (1),faggyúmirigyek (1),testápolás (1),szépségterapeuta (1),akne lámpa (1),fényterápia (1),fototerápia (1),demeodex (1),allergén vizsgálat (1),anyajegyszűrés (1),bőrgyógyász-kozmetológus (1),sminkelés (1)

A heg típusától is függ, hogy el lehet-e tüntetni a pattanások nyomait

A pattanások nyomainak eltüntetéséhez sokszor hosszadalmas, több alkalomból álló kezeléssorozaton át vezet az út. Az, hogy pontosan mennyi kezelésre is van szükség, attól függ, hogy mélyebb, vagy a bőr síkjából kiemelkedő hegekkel van-e dolgunk, esetleg tág pórusokat vagy fokozott pigmentációt kell-e kezelni.

A hegek típusai

A pattanások körüli gyulladt szövetek hegesedéssel gyógyulnak, a helyzetet súlyosbítja, ha nyomkodjuk, kapargatjuk a sérült bőrfelületet. Alapvetően két féle hegesedés lehetséges – magyarázza Peterman Krisztina mesterkozmetikus, a problémás bőr kezelésére specializálódott Dermatica szakembere. Az egyik az atrófiás, ami a bőr síkjától mélyebb és bőr színű. Ezt a típust jóval könnyebb kezelni, nagyon látványosan is gyógyul. A másik típus a keloidos, ami a bőr síkjából kiemelkedik, sokszor piros. Gyakran vannak még benne fertőző ágensek, létezik hevenyebb és idültebb szakasza is. Ennél a bőrtípusnál sokkal több kezelésre lehet szükség, ám kitartással nagyon szép eredményt lehet elérni. Az időtartam attól is függ, hogy a bőr éppen milyen fázisban tart.

Mélyhámlasztással újra szép lehet a bőre

A mélyhámlasztás segítségével a bőr természetes megújulását lehet felgyorsítani. A kezelés során alkalmazott hatóanyagok és az apró formátumban lévő gyógynövény keverék, kíméletes bőrbe masszírozásának hatására a bőr felső egy vagy több hámrétege leválik, ezzel mesterségesen előidézett regenerációra serkentve az alsóbb bőrréteget, beindítva a hámsejtképződést, illetve a bőr rugalmasságáért felelős kollagén és elasztin termelődést. Öt nap múlva utókezelés történik, a teljes regeneráció két-három hetet vesz igénybe, a bőr ezt követően éri el a legszebb állapotát, illetve az eredmény függvényében lehet dönteni a kezelés megismétléséről is.

Hepehupa, tág pórus és pigmentáció

A hegeknek több fajtája létezik, ezen belül a kezelések eredményességét befolyásolja az alap bőrtípus is, ezért azt mindig csak személyesen, az első találkozás alkalmával lehet megmondani, hogy hány alkalmas kezelésre van szükség – ismertette Peterman Krisztina. Amit a hétköznapi nyelvben hegeknek hívunk, az a hepehupás, egyenetlen, ripacsos bőrfelszín. Ennél a típusnál általában már egy kezeléssel is nagyon látványos javulást lehet elérni, az eredmény egy szép, homogén bőrfelszín. A másik pattanásosság utáni szövődmény a tág pórusok. A fő probléma ilyenkor is a bőr egyenetlensége, hiszen a pórusok tágassága az egészen enyhétől a szabad szemmel is jól látható mélyedésekig terjedhet. A harmadik gyakori szövődmény az egyenetlen bőrszín, a pigmentáció. Nagyon sokszor ezek mindegyike megtalálható az arcon, akár az arcrészek között kombinálódva. A mélyhámlasztással ezek mindegyikére lehet hatni egyidejűleg. A kúra végeztével a mélyedések látványosan csökkennek, a bőr feszesebb, felszíne és pigmentációja sokkal egyenletesebb lesz.

 

Tovább

Okozhat-e rosaceát, pattanást a bőratka? 

Sokan kétkedve fogadják, vagy el sem hiszik, van, aki undorral gondol rá, pedig valóban létező élősködő a bőratka. Egyes feltételezések szerint a szőrtüszőkben élő, faggyúval táplálkozó bőratka neve több bőrprobléma kialakulásával is összefüggésbe hozható. Ennek jártunk utána, a közelmúltban megjelent tudományos vizsgálatok eredményeinek segítségével.

Mi a bőratka?

A bőratkának közel 65 típusát ismerjük, ezek közül kettőről tudjuk, hogy az embereken is él. Érdekes adat, miszerint a bőratka az emberek közel 40 százalékánál kimutatható, ám mégsem mindenkinél okoz tüneteket, pusztán egy, a többi mikroorganizmus közül, amely a bőrünkön megtalálható – magyarázza Peterman Krisztina kozmetikus, a problémás bőrűek kezelésére specializálódott Dermatica szakembere. Kutatások szerint azonban, egyéntől függően a bőratka jelenléte igen komoly tüneteket is okozhat: gyulladásban tartja a bőrt, ami a kutatások szerint szerepet játszhat a rosacea és a pattanások kialakulásában.

A bőratka szerepe a rosacea kialakulásában

A bőratka szerepe a különböző bőrpanaszok létrejöttében vitatott, a kutatások azonban azt igazolják, hogy az élősködő jóval nagyobb százalékban fordul elő olyan embereken, akik valamilyen bőrproblémával küzdenek. Az Archives of Dermatology folyóirat még 2010-ben közölt egy kutatási eredményt, melyben 48 angol és kínai nyelven megjelent cikket összegeztek, összesen tíz országból. Megállapították, hogy a bőratka jelenléte jelentősen megnövelte a rosacea kialakulásának esélyét. Az élősködő 7,6-szor gyakrabban fordult elő azok körében, akinél a bőrpírral és esetenként gyulladt pattanásokkal is járó bőrbetegség, mint az egészséges bőrűek körében.

bőratka pattanás rosacea bőrflóra helyreállítás gyulladás faggyú bőr kozmetikus Peterman KrisztinaPattanás és bőratka

A Journal of Zhejiang University folyóiratban a pattanás és a bőratka kapcsolatáról megjelent összes korábbi tanulmányt összesítették. Az 1995 január és 2011 augusztusa közölt többségében kínai páciensek eredményeiről szóló vizsgálatok alapján a kutatók megállapították, hogy a problémamentes bőrű résztvevőkhöz képest, a pattanás előfordulása 2,8-szor magasabb volt azok körében, akiknél kimutatták a bőratka jelenlétét is. A kutatók azonban fontosnak tartják megjegyezni, hogy a bőratkák jelenléte a pattanásos bőrön ok-okozati összefüggés nem egyértelmű. Tudjuk, hogy a bőratkák fő tápláléka a faggyú, és az is ismert, hogy a pattanásokra hajlamos bőr általában zsírosabb, több faggyút termel, mint a normál bőr, így ez még csak a bőratkák jelenlétére ad magyarázatot, de a pattanások kialakulásában betöltött szerepüket nem jelzi egyértelműen.

A bőratka gyulladást okoz, ez lehet a kulcs a rosacea és a pattanás megjelenésében

Rosaceás bőrű pácienseken végzett vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az atkával fertőzött bőrön fokozott gyulladás jelentkezett, illetve az atkával fertőzött szőrtüszők körül több, a gyulladás leküzdéséért küzdő fehérvérsejtet is találtak. A feltételezések szerint, ha a bőratka gyulladást okoz a bőrben, akkor az nemcsak rosaceás, hanem pattanásos tüneteket is előidézhet.

Kozmetikai kezelés a bőrflóra helyreállításáért

Rosaceás és pattanásos bőrűeknél nagyon fontos a bőrflóra helyreállítását segítő kozmetikai kezelés. Ez az e célra kifejlesztett készítményekkel történik, egyéntől és a panaszok súlyosságától függően, szükség szerint patikai készítményekkel, kiegészítve kozmetikai kezelésekkel. Állapottól függően recept nélküli szerek is használhatóak a kezeléshez, de ez mindig a szakember megítélése alapján dől el. A tünetektől függően fontos a bőr kitisztítása, a mielőbbi gyógyulás érdekében. Lényeges a bőr profi nyugtatása, a szövődmények elkerülése érdekében, a bőr regenerálása. A gyógyulás során bizonyos kozmetikumokat kerülni kell, míg másokat alkalmazni egy időre, később pedig visszatérhet a beteg a régi kozmetikumaira. Ezek sorrendjét minden esetben hozzáértő kozmetikus határozza meg.

Az atkák életciklusának megfelelően ez megközelítőleg 3 hónapot vesz igénybe, ezt érdemes kivárni, mert ellenkező esetben könnyen kiújul és az egész folyamatot kezdhetjük újra. Eközben törekedni kell a megelőzésre is, melynek fontos része a sminkszerek cserélgetésének mellőzése, a kozmetikai eszközök rendszeres fertőtlenítése. A kozmetikai tanácsadás során fontosnak tartom minderre kitérni, hiszen így lehet igazán eredményes a kezelés is – hangsúlyozza a higiénia fontosságát Peterman Krisztina.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább

Pattanások, striák, szőrösödés - bőrproblémák kezelése terhesség alatt

Csak úgy ragyogsz! – a mondat, amit minden várandós kismama szeretne hallani, még akkor is, ha a hónapok előrehaladtával nemcsak a pocak mérete nő, hanem egyre több gondot okoznak a különböző bőrproblémák is. Valakinek az életét gyulladt pattanások, vagy terhességi csíkok keserítik, más a szokatlan helyeken megjelenő szőrszálaktól vagy az állandó bőrviszketéstől szabadulna. Peterman Krisztina, a Dermatica mesterkozmetikusának tanácsai segíthetnek.

Előnyben a manuálkozmetika és a természetes hatóanyagok

Kutatások szerint a pikkelysömör tünetei sokat javulnak, az atópiás dermatitisz esetében viszont épp ellenkezőleg, az érintettek még inkább fokozódó bőrszárazsággal küzdenek a várandósság időszakában. Ettől eltekintve azonban teljesen egyéni, hogy kinél hogyan változik a bőr a terhesség alatt. Van, aki valóban ragyog, még a korábbi bőrhibái is szépen letisztulnak, ám sok olyan esettel is találkozom, ahol a korábban problémamentes bőr okoz jelentős gondokat a kismamának – figyelmeztet az egyéni adottságok, és a hormonális változások előre nem látható következményeire Peterman Krisztina. „A kozmetikusnak mindenképp jelezzük, hogy babát várunk, mert ilyenkor nem minden típusú kezelés végezhető el. Az elektromos, tehát gépi kezelések helyett előtérbe kerül a manuálkozmetika, az érintéses masszázs, a személyre szabott tisztító kezelés, melynek során a kozmetikus természetes, várandósság alatt is biztonsággal használható hatóanyagokkal dolgozik.”

Pattanások ellen, a régi bevált szerek helyett

A pattanásos bőrre, belsőleg szedett készítményeket már a tervezett teherbeesés időpontja előtt el kell hagyni, hiszen súlyos fejlődési rendellenességeket okozhatnak a magzatnál. A babaprojektre készülve a hölgyek nem szedik tovább a fogamzásgátlókat sem, sokaknál már ez is drasztikus változásokat idéz elő a bőr állapotában. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy sokan a terhesség előtt napi szinten használtak olyan hatóanyagokat külsőleg – például benzoyl peroxid, vagy szalicilsav – melyek a bőrön keresztül felszívódva a véráramba jutnak. Ezeket is jobb óvatosságból mellőzni. Ilyenkor persze alternatívát kell találnunk – magyarázza Krisztina. „Otthoni bőrápoláshoz is természetes hatóanyagokat szoktam javasolni. Várandósság alatt a pattanásos bőrön a kénes, teafaolajos vagy tejsav tartalmú készítmények segíthetnek.”

Létezik megoldás a terhességi csíkokra?

pattanás stria szőrösödés terhességi csíkA fokozott faggyútermelés, a zsíros bőr és pattanások mellett a terhesség alatt sokan küzdenek erősödő bőrszárazsággal is. A has területén, ahogyan a bőr fokozatosan nyúlik, ez az érzés természetes, gyakori hidratálással vagy kifejezetten a terhességi csíkok elleni krémekkel ez a kellemetlen viszketés többnyire jól enyhíthető.

A szülés időpontjához közeledve a bőr nyúlásával már nemcsak a viszketés okoz gondot, hanem egyre több kismamánál jelentkeznek striák, vagyis terhességi csíkok is. Kialakulásuk szempontjából nagyon sok múlik a géneken, ha az édesanyánknál, nagyszülőnél is megjelentek, akkor számíthatunk rá, hogy bennünket is érinteni fog a párhuzamos, lilásvörös csíkok problémája. Ilyenkor még inkább ügyelnünk kell a megelőzésre, ami ez esetben a terhesség alatt erős melltartó és zsírosabb testápoló rendszeres használatát jelenti. Bizonyos hatóanyagok erősebb hidratáló hatásúak, vagy tápanyagokban gazdagabbak, jobban segítik a bőr rugalmasságának megelőzését, ezért érdemes alga, kakaóvaj, kollagén vagy különböző természetes olajok – kiváló hatású a barackmagolaj - keverékével naponta többször átkenni az érintett testrészeket. Személyre szabott kozmetikumok összeállításához kérjük kozmetikus segítségét!

Mivel a csíkok nemcsak a hason, hanem a combokon, csípőn is megjelenhetnek, ezen a területeken a szülés, szoptatás után a szakember cellulitisz masszázs segítségével tud javítani a bőr állapotán. A kezeléseket kitartóan folytatva halványabb, simább, feszesebb bőrt érhetünk el a problémás területeken. Striák ellen a mélyhámlasztást is érdemes bevetni, nagyon szép eredményeket lehet elérni a segítségével – hangsúlyozza a szakember.

Szőrszálak mindenhol?

A terhesség alatti hormonális változások kellemes következméSajnos a szőrszálak növekedése azonban szokatlan helyeken is felerősödhet: hastájékon, melleken és a karon is előfordulhat intenzívebb szőrnövekedés, ám ez a terhesség utáni hónapokban rendszerint visszaáll eredeti állapotára. Krisztina tapasztalatai szerint a szüléshez közeledve sokan kérnek intim gyantát is, emellett a nagy pocakkal már nehezen elérhető lábak szőrtelenítése miatt fordulnak hozzá a legtöbben. A Dermatica mesterkozmetikusa azt is elmondta, hogy terhesség alatt sokaknál jelentkeznek visszerek is, emiatt pedig sokan aggódnak, hiszen tudják, hogy a visszeres lábat nem szabad tartós melegnek kitenni. A szakember megnyugtatásul elmondta, hogy a meleg gyanta a felhordást követő pár másodpercen belül kihűl, majd rögtön el is távolítjuk, így tartós meleg hatásról ez esetben nem beszélhetünk. Senkinek nem kell tehát a várandósság alatt sem lemondania a szőrtelenítés egyik jól bevált, tartós megoldást nyújtó formájáról.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább

Hogyan lehet eltüntetni az aknés hegeket?

Akár a kamaszkori pattanások otthoni nyomkodásainak nyomairól, vagy a nehezen gyógyuló, erősen gyulladt aknék után maradt hegekről legyen is szó, mindenképp szabadulni szeretnénk a zavaró bőrhibáktól. Az egyenetlen bőrfelszín hatékony kezeléséről Peterman Krisztina mesterkozmetikust, a problémás bőrűek kezelésére szakosodott Dermatica szakemberét kérdeztük.

Nem csak a nyomkodás miatt alakulnak ki
Az, hogy kinél milyen nyomokat hagynak maguk után a pattanások, nagyban függ a gyulladás nyomán kialakult szövetkárosodás kiterjedésétől, mélységétől, attól, hogy mennyire fertőződött el, és természetesen a bőrtípustól, örökletes hajlamtól is. Ha nem piszkáljuk feleslegesen a pattanásokat, akkor a maradandó bőr egyenetlenség, hegesedés esélye ugyan jelentősen csökken, ám az aknék nyomában így is maradhat hepehupás, egyenetlen bőrfelszín, tág pórusok és foltos bőr, pigmentáció. A zavaró, sokszor sminkkel is nehezen elfedhető bőrhibák nemcsak esztétikailag zavaróak, de az érintettek számára nagy lelki terhet is jelentenek. A mélyhámlasztás ezekre a problémákra nyújt megoldást: segítségével feszesebb, egyenletesebb bőrfelszín érhető el.

Az első lépés az arc kitisztítása
A sok gennyet tartalmazó, fájdalmas csomók, hólyagok a bőr mélyebb rétegeit is érintik, és egyértelműen gyakrabban hagynak maguk után heges nyomot – magyarázza Peterman Krisztina. Ha valakinél egy időben jelentkeznek a gyulladt pattanások, de már látszanak a hegesedés nyomai is, akkor első lépésként a bőrt ki kell tisztítani, meg kell nyugtatni, ellenkező esetben bármilyen durvább kezeléssel, akár egy erősebb masszírozással is csak növeljük a további pattanások megjelenésének esélyét, a gyulladás továbbterjedését a környező szövetek felé. Ha már nincsenek gyulladt pattanások, csak a hegektől szeretnénk megszabadulni, akkor is érdemes tisztítással kezdeni a kezelést, a mitesszerektől – ha vannak – megszabadulni.

Gyulladáscsökkentés gépekkel
A gyulladt pattanások ellen a különböző krémek, hatóanyagok mellett gépi kezeléseket is bevethetünk. Erre az egyik lehetőség az aknelámpa alkalmazása, mely kúraszerűen, meghatározott ideig alkalmazva mérsékli a gyulladást és elpusztítja a pattanásokat okozó baktériumokat is. A másik eszköz még újdonságnak számít a kozmetikában. Több kedvező hatása mellett a pattanások ellen gyulladáscsökkentőként, baktérium- és vírusölőként is alkalmazható a plazma fényterápia, mely teljes mértékben allergénmentes, nem okoz allergiás reakciót. A plazma kisülés során keletkező mikro villámok hatására több mint 200 kémiai reakció is elindul a bőrben, így például a plazma sugár hatására elpusztulnak a károsodott sejtek és ezzel egy időben stimuláló hatású is, serkenti az egészséges sejtek létrejöttét. 

Mélyhámlasztás: a bőr kicserélődik
A pattanásos bőr kitisztítása, a gyulladácsökkentés után következhet az aknés hegek kezelése. Bőrünk 28-30 naponta folyamatosan megújul, a külső hámréteg leválik, hogy helyet adjon az alatta lévő új bőrrétegnek. A mélyhámlasztás ezt a folyamatot képes felgyorsítani. A kezelés során eltávolítják a bőr felső egy vagy több hámrétegét, ezzel mesterségesen előidézett regenerációra serkentve az alsóbb bőrréteget, beindítva a hámsejtképződést, illetve a bőr rugalmasságáért felelős kollagén és elasztin termelődést. A kezelés hatékony fegyver az aknék után maradt hegek ellen: a kúra végeztével a mélyedések látványosan csökkennek, a bőr felszíne és pigmentációja sokkal egyenletesebb lesz.

Már két hét alatt is látványos eredmény érhető el
A mélyhámlasztás két alkalmas kezelésből áll. Az első kezelés során alkalmazott hatóanyagok és a kíméletes, apró formátumban lévő gyógynövény keverék bőrbe masszírozásának hatására a kezelést követő néhány napon belül a régi bőrréteg egyenletesen leválik. Ez idő alatt a reggeli és esti arctisztításhoz speciális készítményeket szükséges használni, melyek a hámlasztási folyamatra hatnak, ezért ezeket más termékekkel helyettesíteni nem szabad. A hámlási folyamat egyénenként különböző lehet, de a hámló részecskék erőszakos eltávolítása minden esetben kerülendő. Az utókezelés a hámlasztást követő ötödik nap környékén történik. Ez ideig a bőrt víz nem érheti, így a hajmosás is tilos. A bőr teljes regenerációja két-három hetet vesz még igénybe, a kezelést követő 14-28. napon nyeri el a bőr a legszebb állapotát. Ezt követően, az eredmények alapján a kezeléseket meg lehet ismételni, így a hatás fokozható.

Tavaszig még elkezdheti!
A kezelés elvégzésére az őszi-téli hónapok a legideálisabbak, ilyenkor okoz a legkevesebb gondot a napfény, az UV-sugarak kerülése. Az elvékonyodott bőr az új hámréteg felépüléséig ugyanis fokozottan érzékeny a külső hatásokra, így nagy gondot kell fordítanunk a fényvédelemre. A kezelést érdemes hétvégére, szabadnapok köré időzíteni.

Forrás: Dermatica
www.dermatica.hu

Tovább

A bőrön élő baktérium is okozhat pattanást

A bőrön több hasznos baktérium él, ezek az egészséges bőrflóra részei. Ha azonban a bőr normál mikroflórája valamilyen okból megváltozik, akkor az egyensúly könnyen felborulhat, bizonyos baktériumok túlsúlyba kerülnek, ami pattanások kialakulásához vezethet. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa elmondta, hogyan tudjuk ezt a folyamatot megelőzni, illetve a már kialakult helyzetet kezelni.

pattanás baktérium kozmetikus Peterman KrisztinaHa az egyensúly felborul

A bőrön több hasznos baktérium is él, ezek összetétele eltérő lehet testrészenként, illetve attól függően, hogy mennyire zsíros vagy száraz az adott bőrterület. A baktériumok megtelepedése a bőrön akkor kezdődik el, amikor a magzat szülés során a szülőcsatornán keresztül halad. A szülés után több tényező is hat a mikroflóra összetételére, a veleszületett genetikai adottságok mellett többek közt a bőr pH értéke, a nedvesség és a hőmérséklet is. A bőr mikroflóráját ezen kívül az életkor és a környezeti hatások is befolyásolják. Ezek az egymás mellett élő jótékony baktériumok fontos funkciót töltenek be, segítik a bőr normális működését. Ha azonban az egyensúly felborul és valamelyik baktérium túlsúlyba kerül a többihez képest, az kellemetlen tüneteket is okozhat.

Mindennek a túl sok faggyú az oka?

Típustól függően a duzzadt, vörös pattanások lehetnek csomók, ciszták, fájdalmasak, gennyesek. Kialakulásuk általában hormonális változásokhoz köthető, ezért jelennek meg először a pubertáskorban, illetve a későbbiekben is a menzesz időpontja körül. A faggyúmirigyek ezekben az időszakokban intenzívebben dolgoznak, több faggyút termelnek, mely aztán a bőr felszínére kerül. Sok esetben már ez is képes elzárni a pórusokat, ám ha a faggyú elhalt hámsejtekkel is keveredik, akkor még nagyobb eséllyel okoz pattanásokat. Az elhalt hámsejtektől és faggyútól elzárt pórusok ugyanis ideális feltételeket biztosítanak az arcon lévő Propionibacterium acnes nevű baktérium elszaporodásához.

Pattanást okozó baktérium

A faggyúval táplálkozó P.acnes egy ártalmatlan baktérium, azonban az említett megfelelő körülmények mellett könnyen elszaporodik és a bőrön gyulladást, pattanásokat okoz. Egy vizsgálat során például a Washington University School of Medicine kutatói, a pattanásokkal küzdő személyek csoportjánál 20%-ban mutattak ki két P. acnes törzset, a bőrproblémákkal nem küzdő személyeknél pedig egyik törzset sem azonosították.

Egyensúlyba hozni a bőrt

Peterman Krisztina elmondta, hogy a rövid idő alatt látványos javulást ígérő csodaszereket érdemes inkább elkerülni, mert ezek sajnos csak még nagyobb károkat okoznak. Az ilyen típusú készítmények hatása általában valóban gyorsan megmutatkozik, többnyire azért, mert drasztikus megoldással, erős szárító hatóanyagokkal mérséklik a gyulladást és a bőr zsírosságát. Krisztina szerint azonban a pattanásos bőr kezelésénél a legfontosabb, hogy normalizáljuk a faggyúműködést, de ezt ne agresszív szárító hatású készítményekkel tegyük, hiszen így megint nem tudjuk azt az egyensúlyt elérni, amivel a normál bőrflórát visszanyerjük. Egy ilyen típusú kezelés ideje átlagosan három hónap. Ez idő alatt – és persze a későbbiekben is - nagyon fontos a pórusok tisztán tartása, az ehhez szükséges kozmetikumokat nemcsak a kozmetikai kezeléseknél, hanem az otthoni bőrápolási rutinban is alkalmazni kell. A gyulladás csökkentés mellett a bőr hidratálására is figyelmet kell fordítani, a bőrtípusnak megfelelő készítményekkel.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Tovább
«
1234