Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Problémás bőr

blogavatar

A különböző bőrproblémák gyógyítása és ápolása különös szakértelmet, és odafigyelést követel. Szakértő tanácsok, a bőrgyógyász és a kozmetikus mester tollából. Akne / pattanások, rosacea kezelése, pattanások hormonális háttere, dermatitis, ekcéma kezelése, allergiás bőrtünetek, bőrtisztítás, szemölcsök, bőratka szűrés (demodex). Kozmetikai kezelés, arctisztítás, otthoni bőrápolási tanácsok szakértőktől.

Címkefelhő

kozmetika (24),Peterman Krisztina (21),kozmetikus (19),dermatica (17),bőrápolás (11),gyógykozmetika (10),pikkelysömör (10),bőrgyógyász (9),akne (9),pattanás (9),rosacea (8),bőratka (8),Dr. Vincze Ildikó (7),ekcéma (6),pattanások (6),psoriasis kezelése (6),bőr (5),bőrgyógyászat és kozmetika (5),bőrproblémák (5),mélyhámlasztás (5),pikkelysömör kezelése (4),bőrgyógyászat (4),demodex (4),dr. Vincze Ildikó (4),bőrbetegség (4),arctisztítás (3),bőrfiatalítás (3),kozmetikumok (3),pszoriázis (3),mitesszer (3),gyógynövényes hámlasztás (3),bőrszárazság (3),szemölcs (2),gyógykozmetikus (2),bőrrák (2),érzékeny bőr (2),hidratalas (2),seborrheas bőr (2),melanoma (2),ráncos bőr (2),bőratka szűrés (2),plazma fényterápia (2),szépség-terapeuta (2),száraz bőr (2),allergia (2),rancok (2),arcapolas (2),pattanas (2),gyulladás (2),tél (1),hideg (1),éjszakai bőrviszketés (1),korpa (1),viszkető bőr (1),seprűvéna (1),haj (1),kézápolás (1),kozmetológia (1),kitágult erek (1),hidratálás (1),kosz (1),hajmosás (1),mosószer (1),bőrnövedékek (1),bőrkinövés (1),eltávolítás (1),paraffin (1),mosópor (1),smink (1),kiütés (1),bőrvörösség (1),iontoforézis (1),ultrahang (1),allergiás tünetek (1),humán papilloma vírus (1),szövettan (1),fejbőr (1),heg (1),stria (1),psoriasis (1),krémek (1),szteroid (1),pigmentáció (1),szőrösödés (1),tág pórus (1),aknés heg (1),bőrflóra helyreállítás (1),terhességi csík (1),bőrfelszín (1),fül (1),kúszóhályog (1),plasztikai sebész (1),faggyú (1),anyajegy (1),baktérium (1),zsíros bőr (1),kombinált bőr (1),dr. Gyarmati Csaba (1),allergénmentes (1),bőrflóra (1),szemhéjszéli gyulladás (1),vio (1),herpesz (1),kozmetikai kezelés (1),száj körüli pattanás (1),allergén (1),gyógynövények (1),bőrhibák (1),fitoterápia (1),stressz (1),melanóma (1),szolarium (1),stressz es relaxacio (1),fényvédő krém (1),egészség (1),kozmetikum (1),barnulas (1),napozás (1),allergologus (1),táplákozás (1),naptej (1),antibakterialis hatas (1),triclosan tartósító- és fertőtlenítőszer (1),szolárium (1),túlsúly (1),melanóma szűrés (1),egészséges bőr (1),higiénia (1),allergia gyermekkorban (1),karikas szem (1),orvosi kozmetika (1),majfolt (1),pigment (1),green peel (1),adalék (1),szőlőmagolaj (1),hajhullás (1),hajhullás okai (1),ekcéma csecsemőkorban (1),atópiás ekcéma (1),szeplők (1),Mitesszerek eltávolítása (1),hajvesztés (1),Periorális dermatitisz (1),akne kezelése (1),ekcémás bőr (1),gyógykozmatikus (1),dermatitis (1),szájkörüli pattanások (1),májfoltok (1),napeges (1),arcápolás (1),pattanásos bőr (1),Hyaluronsav (1),faggyúmirigyek (1),testápolás (1),szépségterapeuta (1),akne lámpa (1),fényterápia (1),fototerápia (1),demeodex (1),allergén vizsgálat (1),anyajegyszűrés (1),bőrgyógyász-kozmetológus (1),sminkelés (1)

Foltok a bőrön: ártalmatlan, vagy veszélyes?

A túlzásba vitt napozás több elváltozást is okozhat a bőrön. A kisebb, esztétikai problémák mellett megjelenhetnek súlyosabb, rákmegelőző állapotra utaló jelek is.

A napégés következményei

Azt gondolnánk, hogy ma már a legtöbben pontosan tudjuk, hogy miért és mennyire fontos a megfelelő fényvédelem. Sokan azonban még mindig nem elégszer, vagy nem megfelelően használják a napvédő készítményeket, vagy napsütéses időben, a déli órákban is a strandon, vagy szabadban tartózkodnak – magyarázza dr. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológus orvosa. Mindez azért különösen veszélyes, mert a legtöbb elváltozás, bőrprobléma a napégés következménye. A napégésnek különböző fokozatai léteznek, a bőr vörössége mellett, súlyosabb esetben az érintett területen hólyagok megjelenése tapasztalható. A napégés tünetei ugyan pár nap alatt elmúlnak, hatása azonban évekig megmarad, a károsodás hosszútávú szövődményei később jelentkezhetnek.

Ráncok, egyenetlen bőrszín

A túlzásba vitt napozás a bőr idő előtti öregedéséhez is vezethet. Itt is utalnék arra, hogy bőrünk nem felejt, a korai ráncosodás ugyanis 80 százalékban azon napsugarak következménye, amelyeket még 18 éves korunk előtt gyűjtöttünk, a barna bőrszín eléréséhez – figyelmeztet a doktornő. Az UV-sugarak ugyanis roncsolják a bőr természetes rostjait, az elasztint. A bőr rugalmasságát biztosító rostok termelődése az idő múlásával csökken, a túlzásba vitt napozás pedig egyértelműen felgyorsítja ezt a folyamatot, elősegítve ezzel a ráncok korai megjelenését.

A másik gyakori probléma, a hiperpigmentáció, az egyenetlen bőrszín. A túlzásba vitt napozás következményeként a bőrfelszín – jellemzően az arc bőrén – egyes részeken sötétebbnek, máshol világosabbnak tűnhet.

Szeplők

A szeplők elsősorban nyáron, napfény hatására jelennek meg a bőrfelszínen, főként a napnak kitett testrészeken. Néhányan zavarónak tartják jelenlétüket, de vannak, akik büszkén viselik szeplőiket, egészségünkre nézve veszélyt azonban nem jelentenek. Annyiban érdemes mégis odafigyelnünk, hogy szeplők általában világos bőrű, szőke, vagy vörös hajú személyeken jelentkeznek, ők pedig a bőrrák kialakulásának szempontjából a rizikócsoportba tartoznak. Ezért fontos, hogy önvizsgálattal is rendszeresen ellenőrizzék bőrük állapotát, s amennyiben bármilyen szokatlan változást észlelnek, forduljanak orvoshoz.

Májfolt, öregségi foltok

Várandósok körében, hormonális hatásokra gyakran jelentkezik májfolt, mely sötétebb bőrt okoz főként a homlok, áll, vagy az orr területén. A májfolt a szülés utáni időszakban rendszerint elmúlik, ha mégsem, megfelelő kozmetikumokkal kezelhető. A napvédelem ez esetben is különösen fontos, mivel a tünetek tovább erősödhetnek napfény hatására.

Esztétikailag zavaró, de komoly egészségügyi kockázatot nem jelent az öregségi foltok megjelenése. Nevükkel ellentétben fiatalabbakon is kialakulhat, ezért szintén a túlzásba vitt napozás a felelős. Megjelenésük is főként az arcon, kézfejeken, a napnak kitett testrészeken jellemző. Kozmetikai kezelések segítségével a foltok halványabbá tehetők. Az ilyen beavatkozások azonban a bőrt érzékenyebbé tehetik, ezért a tavaszi-őszi időszakban javasolt elvégeztetni.

Rákmegelőző állapot és melanoma

A bőr daganatos betegségei több formában és különböző testrészeken is jelentkezhetnek. Sokan azt gondolják, hogy a már meglévő anyajegyeik jelentik a legnagyobb veszélyt, azonban ez nem feltétlenül igaz – figyelmeztet dr. Vincze Ildikó. Az önvizsgálat során minden olyan új, addig nem észlelt elváltozás is jelezheti a betegséget, amelyet korábban még nem észleltünk. Fontos, hogy az egész testfelületet átvizsgáljuk tetőtől-talpig, különös gonddal kezelve a napnak kitett területeket, az ajkainkról és a szemünkről se feledkezzünk meg. Emellett évente legalább egy alkalommal, panaszmentesség esetén is érdemes anyajegyszűrést végeztetni.

Tovább

Szigorítanának a szolizók védelmében

A szolárium 75%-kal növeli a bőrrák kockázatát

Az FDA (Amerikai Gyógyszerhatóság) előzetes állásfoglalást adott ki a szoláriumok bőrrákot okozó hatásával kapcsolatban. Egyben kezdeményezi a szoláriumhasználat jogi szabályozásának szigorítását, például a 18 év alatti használat megtiltását.

Az Amerikai Bőrgyógyászati Társaság szerint a szoláriumot használók között a melanoma - a leggyakoribb és legveszélyesebb bőrrák - előfordulása 7%-kal magasabb, mint a szoláriumba nem járók között. A kockázat minden egyes használati alkalommal nő. A szolárium a melanoma okozásán kívül károsítja a szemet, és számos más egészségügyi problémához vezethet.

A szolárium egészségkárosító hatása az UV fénynek tudható be. Az egyes használati alkalmak károsító hatása évek alatt összeadódik, így a fiatalok, akik korán kezdik a szoláriumot, különösen magas veszélynek vannak kitéve.

Az állásfoglalás fő alapját egy, a Pediatrics szakmai folyóiratban, frissen megjelent tanulmány képezi, mely szerint a melanoma a második leggyakoribb rosszindulatú daganat a 20as években lévő hölgyek, és harmadik leggyakoribb a 20as években lévő férfiak körében. A szerzők úgy vélik, hogy a megemelkedett gyakoriság mögött a fiatalok intenzívebb szolárium-használati szokásai húzódnak meg.

A szoláriumok fényében magas az UV-A tartomány intenzitása, 10-15x magasabb, mint a déli napfényben. Ez a tartomány képes behatolni a bőr mély rétegeibe, ahol azonnali és késői károsodást eredményez.

Az FDA állásfoglalás a szolárium kerülését javasolja, felhívva a figylemet az alábbi különösen veszélyes magatartásformákra:

  • védőszemüveg viselésének elhagyása - azonnali és késői szemkárosodáshoz vezethet
  • hosszú expozíciós idővel történi indítás - leégést okozhat
  • a bőrtípusnak megfelelő gyártói használati utasítások, ajánlások figyelmen kívül hagyása
  • egyes UV fény hatását növelő, módosító gyógyszerek, kozmetikumok, ételek használata melletti szoláriumozás

 

Tovább

Gyakoribb a melanoma a szoláriumtól?

A melanoma malignum a pigmentsejtekből kiinduló rosszindulatú bőrdaganat, melynek kialakulását számos tényező befolyásolhatja.

Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyász szakorvosa a szolárium hatásairól és a szűrés jelentőségéről beszélt.

Különösen a fiatalokra veszélyes a szoli

Az Egyesült Államokban közel 1 millió új melanoma esetet diagnosztizálnak évente, és előfordulási gyakorisága folyamatosan növekszik az utóbbi évtizedekben világszerte. A melanoma áttétképző hajlama igen magas, a fiatal (20-25 éves) nők között ez a leggyakrabban halálhoz vezető daganatos megbetegedés.

A Földre érkező UV-sugárzás bizonyítottan fontos tényező a bőrdaganatok kialakulásában. Mára az is világossá vált, hogy a szoláriumokban használt ultraibolya fény is növeli a bőrdaganatok, így a melanoma kialakulásának rizikóját - különösen a 45 év alatti nőknél.

A készülékek mögött álló iparág igyekszik bizonyítani a szoláriumozás biztonságosságát, ám egyre újabb tények igazolják ennek veszélyét is. Éppen ezért az elmúlt 20 évben kutatások sora vizsgálta a napágyak használata és a bőrrák összefüggését, kiemelten hangsúlyozva a fiatalok érintettségét.

Bőrgyógyászok vs. szoláriumipar?

Ahogyan a cigarettafüstöt, úgy a szoláriumokban tapasztalható UV sugárzást is rákkeltőnek és veszélyesnek minősítette két jelentős szervezet: a The United States Department of Health and Human Services és a World Health Organization's International Agency for Research on Cancer. Ráadásul a kutatók is úgy találták, hogy 75 százalékkal nő a melanoma kialakulásának esélye azoknál, akik ilyen módon barnulnak.

Egy 2010-es tanulmányban több, mint ezer, 25-59 éves, melanomával diagnosztizált személyt vizsgáltak és kiderült, hogy 62,9 százalékuk rendszeresen szoláriumozott.

A szolárium hirdetésekben gyakran kedvező hatásként említik a D-vitamin pótlást, de az alkalmazott fényspektrum erre általában nem alkalmas, és megfelelő táplálkozással ezt kockázatmentesen is megtehetjük. Sajnálatos, hogy a reklámok pont a rizikócsoportba tartozó fiatal nőket célozzák meg.

A szűrés életet menthet

A bőrgyógyászati daganatok megelőzésében legfontosabb a felvilágosítás, az UV-sugárzás káros hatásairól, a megfelelő védekezésről, és a daganatok korai felismerési lehetőségeiről- hangsúlyozza dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyász szakorvosa.

A rendszeres szakorvosi vizsgálat különösen fontos azoknál, akiknek több mint 50 anyajegye van, vagy kevesebb számú, de szabálytalan a megjelenésük.

Rizikócsoportba tartoznak a világos bőrűek, szőkék, kék szeműek, vagy vörös hajúak is. Fokozottan veszélyeztetett, aki gyermekkorban hólyagos napégést szenvedett, vagy közeli rokonuknál melanomát diagnosztizáltak.

Feltétlenül bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha az anyajegyeknél, az alábbi változásokat tapasztaljuk:

- Megváltozik a színe, vagy a pigmentációja egyenetlen lesz. A barna különböző árnyalatai, fekete, kék, szürke, vörös, vagy fehéres területek jelennek meg.

- Megváltozik a határa (széle), terjedni, nőni kezd a bőrfelszínen.

- A korábbi mellett új, többitől eltérő anyajegy jelentkezik.

- Az alakja aszimmetrikussá válik, vagy egy új, aszimmetrikus anyajegy jelenik meg.

- Megváltozik a felszíne, korábban lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik.

Figyelmeztető jel a felmaródás vagy kisebesedés is, illetve az anyajegy vérzékenysége is, bár érdemes tudni, hogy ezek a jelek gyakran már a betegség későbbi stádiumára jellemzőek. A korai felismerés csak rendszeres önellenőrzés és szakorvosi vizsgálat segítségével valósítható meg. Akinek a családjában előfordult már bőrdaganat, mindenképpen mérlegelje a szoláriumozás kockázatait.

Tovább

A bőrünk nem felejt - őszi anyajegy mustra


Őszi anyajegy-mustra

A nyári napfény, az UV-sugárzás még azokat is érte, akik rendszeresen használtak napvédő készítményeket és igyekeztek árnyékban maradni. Az őszi hónapokban éppen ezért hasznos részt venni egy anyajegy-szűrésen, hiszen a bőrön lévő pigmentált részek változhatnak a fény hatására.

A bőrünk nem felejt

őszi anyajegyszűrésBőrünk a káros hatásokra emlékezik, vagyis egyetlen napfényben eltöltött perc sem telik el úgy, hogy azt ne raktározná el legnagyobb kiterjedésű szervünk, a bőrünk. Ez pedig azt is jelenti, hogy a napon töltött idő és a bőrt ért káros UV sugarak hatása egész életünkön át összeadódik, és akár évek, évtizedek múlva jelentkezik mindennek a káros következménye.
Vagyis nincs felmentés a tavalyi csokibarnaságra, az idei leégésre, hiszen minden egyes napozással vagy naptól való leégéssel egyre növekszik a későbbi a bőrdaganatok kialakulási valószínűsége. – összegzi tapasztalatait dr. Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász szakorvosa.

 

Szaporodó anyajegyek

Tudni kell, hogy napfény hatására az összes pigmentáció aktiválódik. Vagyis ha valaki visszajön a tengerpartról, könnyen megijedhet, hogy mi is történt az anyajegyeivel. A csokoládébarna bőrön ugyanis az anyajegyek is sötétednek, számuk is növekedhet, különösen azoknál, akiknek egyébként is sok anyajegyük volt. Később is ugyanolyan pigment-reakciók mennek végbe a pigmentált helyeken, mint a bőr más területein, vagyis, ahogyan a napsütötte barnaság kopik, úgy világosodhatnak az anyajegyek is.

Természetesen mindig forduljunk szakorvoshoz, ha pigmentált képletünknél változást észlelünk, hiszen az időben észlelt kóros folyamat diagnosztizálása életet menthet.

Amennyiben különösebb rendellenességet nem észlelünk, akkor javasolt 1-2 hónapot várni napozás után, ekkor a napsütötte szín már elhalványul, korrektebb képet mutatnak az anyajegyek, vagyis ha csak szűrővizsgálatra szeretne valaki jelentkezni, jobb, ha vár októberig.  

 

A szolárium is provokál

A szoláriumokban használt UV-A tartományú fény szintén provokálja az anyajegyeket, kimetszéses műtét után kifejezetten tilos ilyesminek kitenni a hegszövetet. Az UV-A fény más esetben sem veszélytelen. Áthalad a bőr felső rétegein, és a mélyebb rétegekben okoz károsodást, a bőr idő előtti öregedését, a feszesség csökkenését okozza.. A WHO sem véletlenül szeretné elérni, hogy 18 év alatt tiltsák be a szolárium használatát, ugyanis újabb kísérletek bebizonyították, hogy az UV-A emeli a bőrrák gyakoriságát. Bizonyított tény az is, hogy azonos fokú barnaság, függetlenül attól, hogy napfény vagy mesterséges fény hozta-e létre, ugyanakkora mértékű károsodást okoz a bőrben, és ugyanakkora bőrrák kockázatot rejt magában.

Vincze doktornő és a bőrgyógyászok egyöntetű véleménye szerint a pigmentált anyajegyekkel rendelkezőknek az UV fényt, napozást érdemes elkerülni, a szoláriumozás pedig minden esetben extra terhelést jelent. Tulajdonképpen a szakemberek szerint senkinek sem javasolt a barnulásnak ez a módja, tekintve, hogy míg a napfény sugárzása elől nem térhetünk ki teljes mértékben, addig a szoláriumozás mindenkinek szabad választása.

Nem minden pigmentáció anyajegy

Az anyajegyek változatos méretűek és formájúak lehetnek: leggyakrabban azonban néhány milliméteresek, világos- vagy sötétbarnák, kör alakúak vagy szabálytalan, és a felszínük is éppúgy lehet sima, mint egyenetlen. Kialakulásuk leginkább a bőrt ért UV-sugárzástól függ, de egyes hormonális változásoknál, így természetesen a serdülőkorban és a terhesség alatt is gyakori, hogy több anyajegy jelenik meg a bőrön, illetve a meglévők sötétednek. Léteznek a bőrből kiemelkedő, halványabb bőrjelenségek, amelyekben néha szőrnövekedés is megindul. Sokan tévesen azt gondolják, hogy a bőr szintjében lévő anyajegyek ártalmatlanabbak, mint a kiemelkedő társaik, holott éppen ezekből alakulhat ki gyakran rosszindulatú daganat. Érdemes tehát rendszeresen figyelni és nyomon követni a legapróbb képleteket is a bőrünkön, mert a rosszindulatú bőrdaganatok egyik fajtája, ezekhez is hasonlíthat.

 

Az anyajegyek eltávolítása

Általában bőrgyógyász szakorvos véleményezi, mely anyajegyeket ajánlott vagy lehetséges eltávolítani. Ez akkor indokolt, ha pigmentszerkezete gyanúsnak tűnik, ha esztétikailag vagy az elhelyezkedése miatt zavaró – például öltözködésnél, borotválkozásnál visszatérő irritációnak van kitéve. Ha a páciens kéri az anyagjegy eltávolítását, gyakorlatilag bármelyiktől meg lehet szabadulni, ha nincs kizáró ok. Szakszerű sebészeti eltávolítás esetében, a képlet teljes egészében, széli részeknél ép szövetekkel kerül kimetszésre, majd minden esetben szövettani vizsgálatra küldik. A rosszindulatúság gyanújával rendelkező elváltozásokat még a műtét előtt onkodermatológus (bőrgyógyász, onkológus) vizsgálja, és tesz javaslatot a műtéti tervre. Mindehhez azonban az évenkénti anyajegy-szűrés elengedhetetlen!

 

Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha egy meglévő anyajegyünkön változás mutatkozik:

  •  megváltozik a mérete,
  • felszíne
  •  színe
  • elmosódik a határa
  • vérezni vagy viszketni kezd
  • begyullad, fájdalmassá válik.
Tovább